Anorganická chemie
Chemie > Anorganická chemie
administrator
25.9.2015
Jak se liší měkká voda od vody mořské a minerální ví snad každý. Ne každý už ale ví co způsobuje tvrdost vody. Tvrdost vody je způsobena rozpuštěnými solemi vápenatých a hořečnatých sloučenin. Rozeznáváme tvrdost: a) přechodnou je způsobena Ca(HCO3)2 a…
Číst více
administrator
25.9.2015
Výskyt a význam vody Voda je nejdůležitější a nejrozšířenější látkou na zemi pokrývá více než 2/3 povrchu. Je obsažena ve formě vodní páry obsažen v atmosféře. Tvoří součásti všech živých organizmů člověka nevyjímaje. V živých organizmech je potřebná pro chemické…
Číst více
administrator
25.9.2015
– jsou nenasycené uhlovodíky s jednou dvojnou vazbou C=C. Jinak se nazývají olefíny, jejich obecný vzorec je CnH2n. Název je tvořen předponou a koncovkou –en např.: propen. Typickou reakcí je adice. Fyzikální vlastnosti: se stoupajícím počtem uhlíku stoupá teplota tání…
Číst více
administrator
25.9.2015
Kyselina sírová se většinou vyrábí tzv. kontaktním způsobem Suroviny pro výrobu jsou síra, voda a vzduch. 1) Spálení síry 2) Oxid siřičitý je smíšen s dalším vzduchem. Poté je za teploty 450 °C veden přes čtyři až pět oddělených ploch…
Číst více
administrator
25.9.2015
Průmyslová výroba kyseliny dusičné Velká část amoniaku z Haberova procesu vstupuje do výroby kyseliny dusičné. Surovinami pro výrobu jsou amoniak, vzduch a voda. 1) Amoniak se smísí se vzduchem poté se vede při tlaku 1 MPa a teplotě 800 °C…
Číst více
administrator
25.9.2015
Průmyslově se amoniak vyrábí přímou syntézou dusíku a vodíku. Této způsobu výroby nazýváme Haberův Proces: 1) Dusík a vodík se smísí. Směs plynů se vyčistí neboli vypere, a tak se zbaví nečistot. 2) Směs plynů se stlačí aby její tlak…
Číst více
administrator
25.9.2015
Účelem této „encyklopedie“ je podat základní informace o více i méně známých ANORGANICKÝCH a ORGANICKÝCH LÁTKÁCH. Ne každý ví, co je která látka zač a proto jsem se rozhodl uvést takovou stručnou charakteristiku nejznámějších organických a anorganických látek . Pro…
Číst více
administrator
25.9.2015
Většina kovů, které dnes používáme jsou slitiny. Jde o směsi, ve kterých je alespoň jedna látka nějaký kov. čisté kovy nemají totiž zřídkakdy ideální vlastnosti pro určitý konkrétní úkol, lze je však zlepšit přidáním dalších materiálů. Fyzikální vlastnosti kovu, jako…
Číst více
administrator
25.9.2015
Kovy se získávají z rud. Ruda je většinou sloučenina obsahující určité procento nečistot. Je-li ruda již vyčištěná, musíme ji nějakým způsobem rozložit, abychom zní získali čistý kov. K tom u požíváme různé postupy, které závisejí na reaktivitě daného kovu. Čím…
Číst více
administrator
25.9.2015
Významnou vlastností kovů je jejich elektropozitivita. Předáním valenčních elektronů vznikají kationty Jednotlivé kovy mají rozdílnou schopnost tvořit kationty. Mírou této schopnosti je rozpouštěcí napětí. Podle hodnoty rozpouštěcího napětí(udáno ve voltech) řadíme kovy do elektrochemické řady kovů. V řadě je zařazen…
Číst více