Reakce katalyzované enzymy probíhají různými rychlostmi. V závislosti na:
- Koncentraci enzymu
- Koncentraci substrátu
- Fyzikálních a chemických vlastnostech prostředí
- Přítomnosti efektorů (aktivátorů nebo inhibitorů)
Fyzikální postata urychlování chemických reakcí spočívá ve snižování hladiny aktivační energie. Katalycká účinnost enzymu je velmi vysoká. Jedna molekula enzymu dokáže rozštěpit při 28 – 30°C 10 – 105 substrátu za 1 sekundu.
Brown, Michaelis a Mentenová měřili rychlost hydrolytického štěpení sacharosy na fruktosu a glukosu účinkem enzymu invertasy za různých podmínek.
graf.1.
V = rychlost štěpení
[E] = koncentrace enzymu (invertasy)
[S] = koncentrace substrátu (sacharosy)
graf.2.
V = rychlost štěpení
[E] = koncentrace enzymu (invertasy)
[S] = koncentrace substrátu (sacharosy)
MK = Michaelisova konstanta
V(max.) = maximální rychlost štěpení
Bylo zjištěno že grafy 1 a 2 mají obecnou platnost. Z těchto grafů bylo vyvozeno zjednodušené schéma enzymové reakce:
E + S E – S à E + P
Enzym + substrát à komplex enzym substrát à produkt + enzym
Dále byla také vyvozena rovnice Michaelise a Mentenové,
která vystihuje vliv substrátu na rychlost reakce z grafu 2 a rovnice Michaelise a Mentenové lze vyvodit Michaelisovu konstantu [MK]. Michaelisova konstanta je rovna takové koncentraci substrátu při které reakce katalyzovaná enzymem probíhá rychlostí, která je rovna polovině rychlosti maximální.
Dále se se budeme zabývat jednotlivými částmi křivky grafu 2 a to body označenými písmeny A, B a C.
Bod A
V bodě A je koncentrace substrátu mnohem nižší než Michealisova konstanta a proto téměř neovlivní výsledek rovnice a proto může být zanedbán po úpravě bude rovnice Michaelise a Mentenové vypadat takto:
Z toho vyplívá je-li koncentrace substrátu mnohem menší něž Michaelisova konstanta je počáteční rychlost enzymové reakce závislá na koncentraci substrátu.
Bod B
V bodě B je koncentrace substrátu rovna Michaelisově konstantě a proto bude tvar rovnice Michaelise a Mentenové vypadat takto:
Z toho vyplívá je-li koncentrace substrátu rovna Michaelisově konstantě je počáteční rychlost reakce rovna polovině maximální rychlosti.
Bod C
V bodě C je Michealisova konstanta mnohem nižší než substrátu koncentrace a proto téměř neovlivní výsledek rovnice a proto může být zanedbán po úpravě bude rovnice Michaelise a Mentenové vypadat takto:
Z toho vyplívá je-li Michaelisova konstanta mnohem menší něž koncentrace substrátu je počáteční rychlost enzymové reakce rovna rychlosti maximální..