Halogenidy karboxylových kyselin neboli acylhalogenydy lze odvodit od organických kyselin náhradou -OH skupiny v karboxylu atomem halogenu
-COOH ————— -COCl
Acylhalogenidy jsou reaktivnější než halogenuhlovodíky, aldehydy nebo ketony. Je tomu tak, protože elektronegativní atom halogenu snižuje elektronovou hustotu na uhlíku karboxylové skupiny více, než je tomu v molekulách aldehydů nebo ketonů.
Příprava halogenidů karboxylových kyselin
Z acylhalogenidů jsou nejvýznamnější chloridy. Připravují se zahříváním chloridu fosforitého, fosforečného nebo dichloridu kyseliny siřičité s organickými kyselinami. z hlediska izolace je nejvhodnější látkou thiochlorid, protože v průběhu reakce vzniká oxid siřičitý a chlorovodík, které jsou v plynném stavu a ze směsy se dobře oddělují.
Pro průmyslové využití byla navržena reakce sodných solí organických kyselin s trichloriden kyseliny fosforečné nebo dichloridem kyseliny sírové, které poskytůjí dobře oddělitelné nejedovaté produkty reakce. Příkladem může být výroba benzoylchloridu.
Uvedené postupy se používají i pro přípravu chloridů kyselin obsahujících více karboxylových skupin v molekule.
Vlastnosti halogenidů karboxylových kyselin
Acylchloridy jsou kapalné, v některých případech krystalické látky ostrého zápachu mají podstatně nižší teploty varu než kyseliny, od kterých byly odvozeny. jsou velmi reaktivní. V organické syntéze se užívají jako acylační činidla. Většina reakcí, do kterých vstupuje acylchlorid probíhá mechanizmem nukleofilní substituce.
Acylchloridy reagují z vodou za vývoje chlorovodíku a vzniku organické kyseliny.
Acylchloridy reagují s alkoholy produktem této reakce je ester kyseliny a plynný chlorovodík. Obecný mechnizmus této nukleofilně substituční reakce lze zapsat následující rovnicí:
Mechanizmem nukleofilní substituce probíhá i reakce acylchloridu s amoniakem. Při této reakci vzniká amid kyseliny a chlorid amonný.
R-COCl + 2 NH3 à R – CONH2 + NH4Cl