Vitamíny rozpustné ve vodě

Vitamíny skupiny B

Jedná se o nejdéle známé vitamíny¨. jedná se o velice širokou skupinu kterou obecně označujeme jako B- komplex.

Vitamín B1 (thiamin, aneurin)

Patří mezi nejdéle známe vitamíny. po chemické stránce se jedná o substituovaný pirimidinový a thiazolový cyklus. tyto dva cykly jsou spojeny methylovou skupinou. jeho nejdůležitějším derivátem je thiamindifosfát, který je koenzymem dekarboxylas. Mezi důkležité zdrove vitamínu B1 patří kvasnice, luštěniny, zelenina, vejce a maso. Jeho nedostane se projevuje jako onemocnění beri – beri. Toto onemocnění vzniká při dlouhodobé jednostranné konzumaci loupané rýže. Avitaminoza se projevuje záněty nervů, obrnami a otoky. Dení dávka tohoto vitamínu je 1,7 mg

Vitamín B2 (Riboflavin)

Je v podobě FMN a FAD funguje jako koenzym oxidoreduktas. Zdrojem riboflavinu je mléko, zde se vyskytuje ve volné formě. Mezi další zdroje patří kvasnice, vnitřnosti a vejce. U zvířat se nedostatek vitamínu projevuje zastavením růstu a kožními chorobami. Denní dávka je pro člověka 1,8 mg.

Vitamín B6 (pyridoxal)

Jedná se o derivát pyridinu. Jeho koenzym je důležitý pro methabolizmus aminokyselin. Tento vitamín podporuje tvorbu krvinek má také uklidňující účinky. Mezi zdroje patří vaječné žloudky a maso. Nedostatek tohoto vitamínu u dětí vyvolává křeče.
Denní dávky vitamínu B6 jsou 2 mg.

Vitamín PP (Nikotinamid)

PP je odvozeno od protipalagrového faktoru. Vitamín PP je také základní složkou koenzymů oxidoreduktás NAD+ a NADP+. Zdrojem vitamínu PP jsou kvasnice, obilné klíčky, játra a ledviny. Nedostatek tohoto vitamínu způsobuje nemoc nazývanou pelgra. Toto onemocnění se projevuje těžkými poškozeními sliznic (žaludeční, střevní a pokožky). Onemocnění vzniká při jednostranné konzumaci kukuřice. Denní dávka nikotinamidu pro člověka je 20 mg.

Vitamín B12 (kobaltamin)

Tento vitamín není vytvářen rostlinami. Základem tohoto vitamínu je tetrapyrolový skelet, uvnitř je chelátově vázaný kobalt. Nejvíce vitamínu B12 najdeme v játrech a vaječném žloutku. Jeho nedostatek způsobuje anemii a degradaci míšních nervů. Denní dávka je 0,05 mg.

Vitamín H (biotýn)

Strukturu tohoto vitamínu můžeme odvodit o thiofanu, což je derivát thiofenu. Tento vitamín patří mezi důležité koenzymy. V lidské těle podmiňuje správnou funkci kůže. Vitamín H je produkován střevní mikroflórou, mezi další významné zdroje patří kvasnice, játra, maso a zelenina. Avitaminosa je velmi vzácná. projevuje se záněty kůže a sliznic, únavou a nechutenstvím. Denní dávka vitamínu je 0,25 mg.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *