Heterocyklické sloučeniny

Heterocyklické sloučeniny, jsou látky, které ve svém cyklickém řetězci obsahují jeden či více atomů jiných prvků (dusík, kyslík, síru). Podle toho jaký heteroatom sloučenina obsahuje je dělíme na dusíkaté, kyslíkaté a sirné sloučeniny. Dále tyto sloučeniny můžeme dělit podle druhu cyklického řetězce. I zde se nejčastěji vyskytuje pěti a šesti členný cyklus. Mnohé heterocyklické sloučeniny jsou součástí významných přírodních látek (chlorofil, hemoglobin, indigo atd.). Nejvýznamnějším zdrojem heterocyklických sloučenin je ropa.

Pětičlenné heterocyklické sloučeniny

Mezi nejdůležitější pětičlenné heterocyklické sloučeniny s jedním heteroatomem v molekule patří furan, thiofen, a pyrrol. Tyto sloučeniny lze odvodit od cyklopentadienu náhradou atomu uhlíku heteroatomem.

Narozdíl od uhlíkových atomů v pentadienu mohou heteroatomy zapojit své volné elektronové páry do konfigurace s p – vazbami přítomných v cyklu. Touto interakcí vzniká delokalizovaný p – elektronový systém tvořený šesti elektrony, podobně jako v molekule benzenu. Fyzikální a chemické vlastnosti  furanu, thiofenu, a pyrrolu ukazují jistou podobnost s chemickými a fyzikálními vlastnostmi benzenu a jistou odlišnost od dienových systémů. Nejvýznamnějšími vlastnostmi je zvýšená reaktivita k elektrofilním činidlům a odolnost vůči oxidaci. Podobnost s benzenem vzrůstá s klesající elektronegativitou heteroatomu.

Rozdílná elektronegativita heteroatomu a atomů uhlíku vede k nerovnoměrnému rozložení p – elektronové hustoty v cyklu. Elektrofilní substituce proto probíhají snadněji do polohy 2 a 5.

Šestičlenné heterocyklické sloučeniny

Molekuly šestičlenných hetrocyklů jsou tvořeny šestičlenným, cyklem, který obsahuje alespoň jeden heteroatom. Tyto molekuly odvozujeme tak, že v molekule benzenu nahradíme jeden atom uhlíku atomem jiného prvku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *